Wednesday, October 31, 2012

بخشی از گزارشات مهم خبری دوشنبه 29 اکتبر 2012

روز شنبه 27 اکتبر اندکی پس از هشت شب زلزله به قدرت 7.7 ریشتر بخش شمال غربی استان بریتیش کلمبیا را تکان داد و از آنجا که مرکز زلزله در اقیانوس آرام و نزدیک جزیره هایدا گوآی در غرب شهر پرنس روپرت بود بلافاصله هشدار در مورد خطر سونامی داده شد و از ساکنین این جزیره و شهرهایی مثل توفینو و یوکلولت و شهرهای ساحلی دیگر تا کالیفرنیا و حتی در جزیره هاوایی خواسته شد که خود را به بلندیها برسانند. این هشدار ها بعد از چهار ساعت در نیمه شب شنبه لغو شدند. تا کنون گزارشی از خسارت جانی و مالی داده نشده است. مرکز زلزله در اقیانوس آرام و 40 کیلومتری شهر سند سپیت بود. بعضی از مردم محلی گفتند که هیچ هشداری در مورد سونامی به آنها داده نشد. در شهرهای نزدیک به دریا زلزله میتواند همراه با امواج بزرگی باشد که به طرف ساحل می آیند و باعث تخریت خانه ها و مرگ میشوند. خوشبختانه در زلزله شب شنبه سونامی رخ نداد. استان بریتیش کلمیبا و جزایر اطراف آن روی خطوط زلزله قراردارند ولی زلزله ای با این شدت در عرض 60 سال گذشته بی سابقه بود. پس لرزه های متعددی روز یکشنبه مجددا این مناطق را تکان داد.

--------------------------------------------------------

از دوشنبه 29 اکتبر اتحادیه کمک معلمین دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا دست به اعتصاب زد. کلیه اعضای این اتحادیه که بخشی از اتحادیه سراسری کارکنان بخش خدمات عمومی است دانشجویانی هستند که ناچارند همزمان با تحصیل کار هم بکنند. حدودا سه هزار دانشجو که اکثرا در سطح فوق لیسانس و دکترا درس میخوانند در این اعتصاب شرکت دارند. دانشگاه پیشنهاد یک ونیم درصد اضافه دستمزد سالیانه کرد که مورد قبول نمایندگان دانشجویان قرار نگرفت. از امروز کارکنان اعتصابی در اطراف ساختمانهای دانشگاه صفوف اعتراضی بر پا کرده و به عنوان کمک معلم و ممتحن کار نخواهند کرد. دانشجویان خواهان افزایش دستمزد بیش از دو در صد و کمک به پرداخت شهریه و امنیت شغلی و کمک به هزینه مهد کودکشان هستند. در عرض سه سال گذشته دولت لیبرال استان هیچ اضافه دستمزدی به کارکنان اتحادیه های بخش خدمات عمومی نداده بود. طی هفته های گذشته سایر شعبه های اتحادیه بعضا بعد از دو هفته اعتصاب به توافق های رسیدند. اتحادیه کمک معلمین از دانشجویان و عموم مردم خواسته اند که به پیکت یا صف های اعتراضی شان احترام بگذارند و از آنها عبور نکنند تا اعتصاب و مذاکرات جمعی به نتیجه برسد.

---------------------------------------------------------

در چین ساکنین شهر نینگ بو در اعتراض به ساختن یک کارخانه پتروشیمی دست به تجمعات اعتراضی وسیع زدند و پس از سه روز حرکت اعتراضی حکومت چین اعلام کرد که این پروژه را متوقف خواهد کرد. این در حالیست که معترضین اعتمادی به این عقب نشینی ندارند و آنرا نوعی تاکتیک وقت کشی قبل از کنگره 18 حزب کمونیست چین میدانند که هفته آینده برگزار میشود. با وجود خطر سرکوب پلیسی که اعتراض در چین برای معترضین دارد در سال گذشته حرکت های متعددی برای جلوگیری از پروژه های مشابه وجود داشت که مردم را بی خانمان و محیط زیست را تخریب میکنند. تظاهرات مردم نینگ بو با حرکت کشاورزان شروع شد که جاده منتهی به تاسیسات تصفیه نفت را بستند و بدنبال آن هزاران دانشجو و ساکنین منطقه به حمایت از کشاورزان با ماسک هایی که علامت خطر مرگ رویش بود به خیابانها آمدند. در طول این تظاهرات پلیس چین با گاز اشک آور به مردم حمله و بیش از صد نفر را دستگیر کرد. این یک پروژه 8.8 میلیارد دلاری گسترش تصفیه نفت توسط شرکت دولتی سینوپک است. یکی از فعالین محیط زیست چین به نیویورک تایمز گفت که بارها حکومت بدون مشورت خواهی از مردم این پروژه ها عظیم را پیش برده و نهایتا تحت فشار مجبور به لغو بعضی از آنها شده است. درحال حاضر مردم خواهان آزادی معترضینی هستند که در روزهای گذشته دستگیر شدند.No comments:

Post a Comment