Sunday, January 27, 2013

بخشی از گزارشات مهم خبری دوشنبه 21 ژانویه 2013 برابر با 2 بهمن 1391از روز 14 ژانویه در ونکوور جلسات شنود در مورد خطرات محیط زیستی احداث لوله های گاز در شمال استان برگزار شد. این جلسات تحت عنوان بررسی خطوط لوله گاز در شمال استان توسط شرکت انبریج انجام شدند. یکی از کسانی که در این جلسات صحبت کرد رئیس سابق شرکت برق استان بود.  مارک الیسن که علاوه بر شغلش در شرکت های برق در چندین استان مشاور وزیر نیرو در استانهای متعدد کانادا بود در زمینه پروژه پیشنهادی شرکت انبریج انتفادات شدیدی را مطرح کرد و از جمله گفت که انبریج بجای اینکه یک تحلیل اقتصادی از طرح احداث لوله های گاز بدهد یک بازی تبلیغاتی تحویل داده است که صرفا منافع این شرکت را تامین میکند و عموم مردم از آن نفعی نخواهند برد. مارک الیسن توضیح داد که پروژه پیشنهادی انبریج اقتصاد دروغین با اطلاعات غلط است. انبریج یک طرح سی ساله پیشنهادی به اداره ملی انرژی کانادا داده که در آن از خطراتی که در عرض این سی سال به محیط زیست وارد خواهد شد تحلیلی صورت نگرفته است. او اضافه کرد که این طرح کارشناسانه نیست قابل اعتماد نیست و قابل قبول نیست.
سخنران دیگر در جلسه شنود هفته گذشته در ونکوور نمونه های متعددی از نشت نفت و گاز در خط لوله های متعدد این شرکت ارائه داد و نشان داد که در این موارد شرکت انبریج در پاکسازی محیط زیست از آلودگی هائی که بوجود آورده بود کوتاهی کرد.  اکثر مردم استان نگران عبور خطوط لوله های نفتی از مناطق حساس شمالی و همچنین انتقال نفت به کشتی تانکرها در قسمت شمال غربی کانادا هستند. ولی حکومت کنسرواتیو کانادا گفته است که حتی اگر جلسات شنود رای منفی به خط لوله بدهند تصمیم نهائی را دولت کنسرواتیو کانادا خواهد گرفت. هفته پیش هزاران نفر مقابل این جلسه در خیابانهای مرکز شهر ونکوور تظاهرات اعتراضی انجام دادند و از جمله با حمل پلاکاردهائی بشکل قطرات آب بر اهمیت محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن تاکید کردند. 
--------------------------------------------------------------
 هفته پیش آرون شوارتز برنامه ریز جوان کامپیوتر و فعال اینترنتی که  توسط دادگاه ایالات متحده محاکمه میشد خودکشی کرد. آرون شوارتز 26 ساله مقالات دانشگاهی را بطور رایگان در اینترنت در اختیار مردم قرار داده بود تا دانش را عمومی کند ولی دادستانی آمریکا به اتهام عمومی کردن دانش که بنظر آنها مالکیت خصوصی است میخواستند او را به سی و پنج سال زندان و یک میلیون دلار جریمه محکوم کنند. خانواده این مرد جوان میگویند که فشار وارده از طرف دادگاه باعث شد آرون خودکشی کند. آرون شوارتز در 14 سالگی به ایجاد برنامه اینترنتی آر اس اس کمک کرده بود که ارتباط گیری جهانی از طریق اینترنت را تسهیل میکرد. آرون خواهان این بود که دانش از طریق اینترنت عمومی شود و برای عدالت اجتماعی مبارزه میکرد. مرگ او اعتراض زیادی را در آمریکا و سراسر جهان برانگیخت.
 ---------------------------------------------------------


رسانه های اروپائی امروز گزارش دادند که در انتخابات اسرائیل که فردا برگزار خواهد شد نیروهای مذهبی و یهودیانی که جدیدا به اسرائیل آمده اند به تعداد باز هم بیشتری وارد مجلس این کشور که کنست نام دارد خواهند شد. رسانه های اسرائیلی نیز بر اساس نظر خواهی ها پیش بینی میکنند که یک سوم نمایندگان منتخب در انتخابات فردا از افراد و احزاب دست راستی یهودی خواهند بود که بسیاری از آنها بصورت ائتلافی در انتخابات شرکت میکنند.

No comments:

Post a Comment