Wednesday, March 13, 2013

اخبار رادیو پژواک 11 مارچ 2013


روز پنجشنبه 7 مارس بازرس بررسی زندانهای کانادا گزارش تکاندهنده ای در مورد تعداد زیاد زندانیان بومی کانادا در زندانهای فدرال این کشور منتشر کرد. بنا به این گزارش که بودجه اش توسط دولت کانادا (یعنی از پول عمومی) پرداخت شده در حالیکه بومیان کانادا فقط چهار در صد جمعیت کشور را تشکیل میدهند تعدادشان در زندانهای فدرال کانادا 23 درصد کل زندانیان است. جمعیت بالای بومیان زندانی نشاندهنده بی توجهی به مشکلات عدیده آنها در کاناداست چون طی قرنها از حقوق خود توسط حکومت کانادا محروم شده اند. اداره بازرسی زندانها چهل سال پیش در کانادا تاسیس شد ولی این دومین گزارشی است که توسط این اداره به مجلس کانادا داده شده است. طبق این گزارش زندانیان بومی بیشتر از سایرین به زندان انفرادی منتقل میشوند و محکومیت های طولانی تری میگیرند و دیر تر از بقیه از زندان آزاد میشوند. رهبران بومیان کانادا در عکس العمل به این گزارش گفته اند که باید شرایطی بوجود آورد که مجرمین بومی بتوانند سریعتر اصلاح شده و به زندگی در اجتماع بازگردند. آنها اضافه کردند که بازای هر مدرسه ای که بازگشائی شود درهای زندانها بسته میشوند. مشکل مهمتر اینست که به دلیل کمبود بودجه های رفاهی و آموزشی بسیاری از جوانان مجرم پس از آزادی دوباره مرتکب جرم شده و به زندان باز میگردند. در گزارش بازرس بررسی زندانها پیشنهاد شده که قوانین کانادا که شرایط مخصوص برای بازگرداندن بومیان از زندانها به جامعه گذاشته اند باید عملی شوند و بودجه کافی به این موضوع اختصاص داده شود و همچنین باید به کارکنان زندانها آموزش مخصوص در مورد تاریخ بومیان کانادا داده شود.

------------------------------------

هفته پیش سازمان ملل مسابقه ماراتن سالیانه دویدن را در نوار غزه بهم زد زیرا حکومت حماس با سیاست های اسلامی خود اجازه حضور زنان را در این مسابقه نداد. این موضوع باعث خشم مردم غزه شد . فعالین سیاسی غزه از سازمان ملل خواستند که بجای بهم زدن مسابقه حکومت حماس را تحت فشار قرار دهد تا دست از سیاست های تبعیض جنسیتی بردارند. زنان ورزشکار در غزه گفتند که حتی قبل از اینکه حضورشان در مسابقه توسط حکومت حماس ممنوع شود آنها تحت فشار زیاد بودند که تمرین نکنند و اجازه نداشتند در خارج از خانه تمرین دو انجام دهند. یکی از وزرای کابینه حکومت حماس بنام عبدالسلام سیام گفت که دویدن زنان در اماکن عمومی سنت های فلسطینی ها را خدشه دار میکند. او حاضر نشد به سوال خبرنگاران جواب دهد که چرا در دو سال گذشته زنان اجازه شرکت در ماراتن را داشتند.بیش از 600 ورزشکار در این مسابقات ثبت نام کرده بودند که یکسومشان زن بودند و حکومت حماس بطور خاص آنها را مورد تبعیض قرار داد. حماس همچنین به سازمان ملل که در غزه کمک به پناهندگان میکند اجازه نمیدهد که برنامه هائی داشته باشند که زنان و مردان در کنار هم باشند. همچنین آموزش در باره کشتار یهودیان توسط فاشیست ها را ممنوع کرده است.

---------------------------

روز شنبه بمناسبت 8 مارس روز جهانی زن صدها نفر در ونکوور کانادا با خواسته مهدکودک عمومی و با قیمت مناسب در مقابل دفتر نخست وزیر استان بریتیش کلمیبا تجمع کردند و شیشه های دفتر او را با خواسته های خود که روی کاغذ نوشته بودند پوشاندند. مهد کودک در این استان ماهیانه بیش از 1500 دلار است و تازه همین مهدکودک ها هم ظرفیت پذیرش کودکان را ندارند و لیست انتظار طولانی دارند. حرکت اعتراضی برای مهدکودک توسط خانواده ها و اعضای اتحادیه های کارگری کارکنان مهدکودک ها سازمان داده شد. آنها خواسته مهد کودک ده دلار در روز مشابه استان کبک را مطرح کرده اند. حکومت استان وعده کم کردن از مالیات خانواده هائی که از مهد کودک استفاده میکنند را داده ولی این طرح برای خانواده هائی که درآمد پائین دارند قابل استفاده نیست. در حال حاضر بالا بودن قیمت مهد کودک باعث شده که بسیاری از خانواده های جوان بچه دار نشوند.

--------------------------

قانون مهاجرت کانادا که از سال 2002 در زمان حکومت لیبرال عوض شده باعث شده که خانواده های مهاجر بسختی بتوانند فرزندانی که در تقاضای مهاجرت اسمشان نیامده را به کانادا بیاورند. هفته پیش رسانه های کانادا از مشکل یک زن مهاجر فیلیپینی گزارش دادند که نمیتواند فرزند خردسال خود را به کانادا بیاورد زیرا زمانی که تقاضای مهاجرت میکرد نام فرزندش را اعلام نکرد. حالا اداره مهاجرت کانادا برای همیشه آوردن این کودک را ممنوع اعلام کرده است. بگفته کاترین ساس وکیل مهاجرت قبل از سال 2002 نیز مهاجرین به دلایل مختلف اسامی فرزندانشان را در تقاضانامه ثبت نمیکردند ولی میتوانستند بعدا تقاضای تجدید نظر کرده و آنها را بیاورند. ولی با سخت شده قوانین مهاجرت اینکار دیگر غیر ممکن شده است. این وکیل مهاجرت پیشنهاد کرد که مردم با وزیر مهاجرت جیسون کنی تماس بگیرند و خواهان الغائ این قانون غیر عادلانه شوند.

تعدادی از خانواده های ایرانی نیز گزارش های مشابهی داده اند که پس از پر کردن تقاضای مهاجرت بچه دار شده اند و چون اسم فرزند در تقاضانامه نبود بعد از مهاجر شدن نمیتوانستند کودک را با خود به کانادا بیاورند. از طرف دیگر اگر طی مدت کوتاهی پس از پذیرفته شدن به کانادا نمی آمدند مهاجرتشان باطل میشد و این سیاست ظالمانه مهاجرت توسط حکومتهای کانادا باعث جدائی خانواده ها از فرزندانشان شده است. و پس از سالها جدائی از فرزند توانسته اند فرزند خود را به کانادا بیاورند. متاسفانه آمار دقیقی در مورد کودکانی که بدلیل این قانون از خانواده دورمانده اند وجود ندارد.

--------------------------

No comments:

Post a Comment