Friday, September 21, 2012

بخشی از گزارشات مهم خبری دوشنبه 17 سپتامبر 2012

در حالیکه اعتصاب در معادن طلا و پلاتین و کروم در آفریقای جنوبی هنوز ادامه دارد زوما رییس جمهور این کشور امروز به اتحادیه کوساتو که وابسته به حزب او یعنی کنگره ملی آفریقاست هشدار داد که ادامه اعتصاب کارگران معدن باعث رکود اقتصادی خواهد شد و تا کنون حدود سه و یک دهم میلیارد راند (حدود 500 میلیون دلار) به خزانه این کشور ضرر وارد شده است. علاوه بر کشتار کارگران اعتصابی که ماه پیش توسط پلیس این کشور انجام گرفت از روز شنبه قوای پلیس با حمایت ارتش و بدستور حکومت به آلونک های کارگران حمله کرده و تعداد زیادی از فعالین کارگری را دستگیر کرده اند و تجمعات کارگری را هم بشدت محدود کرده اند. در حالیکه اعتصاب به معادن مختلف طلا و پلاتین در سراسر آفریقای جنوبی گسترش یافته صبح روز دوشنبه 17 سپتامبر پلیس 42 نفر را بخاطر اعتصاب در معدن رویال بافوکنگ دستگیر کرد. بدنبال این حرکات سرکوبگرانه پلیس صاحبان چند معدن که عمدتا در اختیار شرکت های آمریکایی - انگلیسی هستند اعلام کردند که معادن در حال اعتصاب را بازگشایی خواهند کرد. البته صاحبان معادن بارها این ادعا را تکرار کردند ولی اعتصابها هنوز ادامه دارند. اتحادیه های وابسته به دولت و مقامات کلیسایی سعی کرده اند که مذاکرات بین صاحبان معادن و کارگران را پیش ببرند ولی تا کنون بارها کارگران با دستمزدهای ناچیزی که مدیریت پیشنهاد داده بشدت مخالفت کرده اند و خواهان دستمزدهای قابل زندگی و بهبود شرایط وحشتناک کاری هستند.

--------------------------------------------------

در استان بریتیش کلمبیای کانادا روز 13 سپتامبر وزیر دارایی مایک دیانگ اعلام کرد که بدلیل پایین افتادن قیمت گاز طبیعی درآمد دولت یک افت یک و چهار دهم میلیارد دلاری دارد که در بودجه سه ساله قبل پیش بینی نشده بود. در نتیجه 241 میلیون دلار کسر بودجه در سال مالی 2012-13 بوجود آمده است که به پیشنهاد او از طریق بالانبردن دستمزد کارکنان دولتی و همچنین استخدام نکردن کارگران جدید باید صرفه جویی کرد. این در حالی است که هفته پیش کارگران بخش دولتی در این استان دست به اعتصابی یک روزه برای خواسته افزایش دستمزد زدند. حکومت استان بریتیش کلمبیا مالیات بر شرکت های خصوصی را پایین آورده و بخش اعظم درآمد دولتی از فروش منابع طبیعی و مالیات بر دستمزدهای کارکنان حاصل میشود و کم کردن بودجه های رفاهی از مهمترین شیوه های پایین آوردن مخارج دولتی بوده است. بخاطر همین صاحبان بیزنس ها از مهمترین حامیان این دولت بوده اند و در حال حاضر نارضایتی از حزب حاکم لیبرال بسیار بالا رفته است. استان بریتیش کلمبیا یکی از گرانترین استانها از نظر مخارج زندگی است.

-----------------------------------------------------

امروز وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرد که دولت کانادا از این کشور درخواست کرده که حفاظت از منافع کانادا را در تهران بعهده بگیرد. دولت کانادا در هفته های گذشته سفارت خود در تهران را بسته و همچنین سفارت جمهوری اسلامی را در اتاوا تعطیل کرد و کلیه دیپلمات های ایرانی را بعنوان عناصر نامطلوب از کانادا اخراج نمود. وزارت خارجه کانادا همچنین به کانادایی ها هشدار داد که به ایران سفر نکنند.

--------------------------------------------------------No comments:

Post a Comment