Sunday, September 2, 2012

بخشی از گزارشات مهم خبری دوشنبه 27 آگوست 2012


بخشی از گزارشات مهم خبری دوشنبه 27 آگوست 2012

پس از انقلاب تونس و بخصوص در هفته های اخیرا زنان تونسی در تظاهرات وسیع و متعددی خواهان حفظ حقوق مساوی زن و مرد در این کشور شده اند و این در حالیست که سخنگوی حزب النهضه که حزب حاکم در تونس میباشد در ماه جون اعلام کرد که داشتن چند زنی از اصول اساسی حزب اوست که طرفدار قوانین اسلامی است و این حزب تمام سعی خود را خواهد کرد که چند همسری مردان را در قانون اساسی جدید تونس در ماه اکتبر وارد کند. لازم به ذکر است که در عرض 60 سال بعد از استقلال تونس در این کشور زنان حقوق مساوی با مردان در زمینه دستمزد و حق طلاق لااقل در سطح قانون اساسی داشتند و در ضمن زنان حق استفاده از سقط جنین برای پایان دادن به حاملگی ناخواسته را داشتند. نیروهای اسلامی که بسیار سازمان یافته هستند قصد دارند حقوق زنان را محدود ساخته و قوانینی مشابه با سایر کشورهای اسلام زده روی کار آورند.

البته در ماه آوریل طرفداران حقوق زنان به پیروزی هایی دست یافتند از جمله شورای حمایت از انقلاب که بر نظارت بر دوران انتقال دارد اعلام کرد که برابری زن و مرد باید در انتخابات تضمین شود و هر حزب موظف است 50 % کاندید زن اعلام کرده و در لیست کاندیدا ها هم اسامی بصورت زن – مرد – زن نوشته شوند. اهلم بلحاج که مدیر جامعه دمکراتیک زنان تونس است گفت که حذف زنان به این شکل است که در رسانه ها در بحث های سیاسی مهم روز به زنان صدایی داده نمیشود و بحثی در مورد پیشبرد حقوق زنان وجود ندارد
.
در ماه جون همچنین مسلمانان سلفی به سینمایی که فیلمی بنام نه خدا و نه ارباب نشان میداد حمله کرده و سینما را داغان و شرکت کنندگان در فیلم را کتک زدند و نیروهای انتظامی حرکت فعالی برای حفاظت از مردم نکردند. ولی پلیس نهایتا چند سلفی را دستگیر و محاکمه کرد.
--------------------------

نیروهای ارتش سوریه که از صبح شنبه (۲۵ اوت) برای نابود کردن مخالفین وارد شهر دارعا شده بودند، حدود 400 زن و مرد و بچه از اهالی شهر را با گلوله کشته و اجسادشان را در حیاط و زیرزمین خانه‌ها رها کردند. نیروی هوایی ارتش سوریه نیز در این عملیات فعالانه شرکت داشت و دست به بمباران هوایی زده بود.

خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد که "ارتش دارعا را از بقایای گروه‌های تروریستی که به کشتار هموطنان ما دست زده بودند، پاک کرد".

یکی از کانال‌های وابسته به نظام بشار اسد اجساد زیادی را بر کف خیابان‌ها نشان داده و در تفسیر گفته است که "تروریست‌ها مسئول قتل این بی‌گناهان هستند.
.
یاسر علی سخنگوی وزارت خارجه مصر به خبرگزاری رویترز گفت که مصر گفت‌وگوهای اولیه را با سران و مسئولان ایران  عربستان و ترکیه شروع کرده است.

یاسر علی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر در یک کنفرانس مطبوعاتی در قاهره در این باره توضیح داد. او در پاسخ به پرسش‌ها گفت: «به نظر ما ایران نه تنها بخشی از مشکل نیست، بلکه می‌تواند به حل مشکل کمک کند

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی گفته است که طرحی برای حل بحران سوریه تهیه کرده که آن را در نشست کشورهای غیرمتعهد در تهران طرح خواهد کرد. علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه گفته است: «ابتکار عمل ایران برای حل بحران سوریه بر اساس پیشنهاد کوفی عنان و نیز تصمیمات سابق اتحادیه عرب تهیه شده و دارای نقاط مشترک زیادی با راه‌حل‌های پیشنهادی سابق برای حل بحران سوریه است

کشتار روز شنبه (۲۵ اوت/۴ شهریور) در این شهر تقریبا همزمان با حضور هیئت پارلمانی ایران در سوریه صورت گرفت. علاء الدین بروجردی نماینده حکومت ایران در دیدار با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد امنیت سوریه، امنیت ایران است

این در حالیست که تعداد پناهندگان جنگ زده سوری به بیش از ۲۰۰ هزار نفر رسیده است و دو و نیم میلیون نفر از مردم سوریه خانه خراب شده اند.

--------------------------------------------

کارگران کشاورزی اسپانیا در منطقه آندلوس که در هفته های گذشته بطور دستجمعی به سوپر مارکت ها رفته و بدون پرداخت مواد غذایی را به دست مردم گرسنه رساندند از حمایت شهردار خود نیز برخوردارند. خوان مانول سانچز گوردیو شهردار مارینالدا همچنین قصد دارد با کمک مردم یک راهپیمایی طولانی برگزار کرده و شهر به شهر تا پایتخت اسپانیا مادرید رفته و مردم و شهرداران را متقاعد کند که با سیاست های ریاضت کشانه حکومت محافظه کار اسپانیا مقابله کرده و از پرداخت قروض به بانکها خودداری کنند مردم را از خانه ها بیرون نکنند. مردم مارینالدا عمدتا به شیوه همکاری مستقیم کار کشاورزی میکنند و توانسته اند همه گرسنگان را سیر نگهدارند.

------------------------------------------
آخرین اخبار جنبش دانشجویی در کبک
امروز دوشنبه 27 آگوست 2012 در حالیکه بعضی از کلاسها در دانشگاه مونرآل شروع شده بود بیش از 50 دانشجو در همبستگی با اعتصاب دانشجویان برای قابل دسترس بودن تحصیلات دست به حرکت اعتراضی زدند و کلاسهای درس را به اشغال خود درآوردند. دانشجویان با قابلمه های سمبل اعتراضی جنبش دانشجویی سروصدا بلند کرده و عده ای هم در مقابل کلاسها روی زمین نشستند تا اعتراض خود را نشان دهند. دانشجویان معترض اعلام کردند که از آنجا که اتحادیه دانشجویی آنها رای به ادامه اعتصاب داده بود آنها اجازه بازگشایی کلاسهای مربوط به اتحادیه خود را نمی دهند. در نتیجه این حرکت اعتراضی 60 کلاس از 180 کلاس دانشگاه مونرآل امروز تعطیل شد. پلیس 19 دانشجوی تظاهر کننده را دستگیر کرد. در حالیکه که یک استاد روانشناسی با حمایت محافظین دانشگاه کلاس خود را شروع کرد تعداد قابل ملاحظه ای از استادان دانشگاه پرده بزرگی برافراشتند و از خواسته های دانشجویان برای پایین آوردن شهریه و لغو قوانین سانسور و ضدیت با تجمعات  دفاع کردند. در دانشگاه مونرآل هنوز بیش از 12000 دانشجو در حال اعتصاب هستند ولی اکثر دانشجویان که در اتحادیه های متفاوتی هستند رای به بازگشت به کلاس داده اند. پلیس اعلام کرد که بدرخواست مقامات دانشگاه وارد دانشگاه شد.
-----------------------------------------------

No comments:

Post a Comment